פעילויות

מלונית מסוגלים – מקום שהוא בית

המלונית של מסוגלים  בירושלים, ומארחת ילדים/בוגרים (בגילאי 4-21) המאובחנים עם אוטיזם בתפקוד נמוך או גבוה. הפנייה לאירוח מתבצעת לרוב על ידי הורי הילד, או עו”ס.

המלונית מאפשרת למשפחת הילד האוטיסט מס’ ימי הקלה, בימי שיגרה או לרגל אירועים/ מקרים חרגים במשפחה. הליך הרישום כולל מילוי טפסים ע”י ההורים הכוללים אישור רופא, ויתור סודיות, דו”ח תרופות, ודו”ח טיפול בילד.

נופשון מסוגלים – מקום שהוא בית

מסוגלים מקיימת נופשונים לילדים שעל הרצף האוטיסטי בכל חופשה במהלך השנה. הנופשונים פועלים באישור משרד הרווחה, הרשויות המקומיות ובפיקוח הגורמים הרלוונטיים

בחופשת הקיץ מתקיימים כמה נופשנים במקביל, וזאת על פי חלוקה של תפקוד וגיל הילדים. בשנת 2019 קיימה מסוגלים נופשון קיץ לכ-400 ילדים ובוגרים שעל הרצף האוטיסטי. נופשון זה נערך בכמה קמפוסים ברחבי הארץ, עם מאות אנשי צוות ופעילות מסביב לשעון. נופשון קיץ הוא בן 8 ימים ולילות, והוא כולל הזנה, הלנה, ביטוחים, צוות רפואי ומאות מדרכים ומדריכות.

מועדניות אחה”צ

כדי לאפשר למשפחות עם ילדים שעל הרצף האוטיסטי לנהל רצף יום סדיר ורגוע עד לשעות הערב, מקיימת עמותת מסוגלים פעילות בשעות אחה”צ בתוך מסגורת בתי הספר היחודיים לילדים אוטיסטים. המועדונית מאפשרת לילדים לחוות פעילות ושעת משחק שאינה מוכרת להם מסדר יומם בבית הספר. צוות המועדנית המונה מדריכות ובהכוונת אנשי מקצוע, נעזר בכלים רבים כדי להפוך את שעות אחה”צ של הילדים לחוויה מקסימאלית עם פעילות טרפיה עם בעלי חיים, מים, קסמים, וחדרי הרגעה. שעות אלו מהוות חוויה שקטה לילד בסוף היום, ומאפשרות לו להגיע לביתו רגוע, אחרי יום ארוך ומעייף.

נופש אמהות 2019

נופש אמהות

נופש האמהות נערך בבית מלון מפואר (5 כוכבים) למשך 3-4 ימים והוא כולל פנסיון מלא, עם מגוון רחב של פעילויות ותוכן מותאם לאמהות הנופשות. כל משתתפת בנופשון משלמת על דמי רישום בלבד, והיא חווה חוויה בלתי נשכחת שמעניקה לה כוחות נפשיים ופיזיים להמשך ההתמודדות שלה עם בני משפחה ובנה האוטיסט.בנופשון מתארחים בעלי מקצוע מתחומים רבים העומדים לרשותם של האמהות: יועצים רפואיים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים המתמחים בתחום האוטיזם, יועץ זכויות, ועוד. לצד אלו, נהנות האמהות מרצף פעילויות הכוללות סרטים והצגות, הרצאות וסטנד-אפ, שירה, ריקוד, הפעלות ומשחקי חברה.

טיולים לאחים / אחיות

מסוגלים מקיימת פעילות שותפת עם בני המשפחה של הילד האוטיסט, בהם גם אחיו ואחיותיו של הילד, פעילות זו – “אחימסוגלים” יוצרת שיח בין ילדים וילדות רבים סביב המכנה המשותף שבינהם: אחיהם שעל הרצף.

פעמיים בשנה יוצאים האחים והאחיות של ילדי מסוגלים ליום טיול ארוך ומהנה, גדוש בחוויות ובפעילות מגוונת. הטיול נבנה ע”י צוות מקצועי שמטרתו לגרום לאחים ואחיות חוויה יחודית שרק הם זוכים לה, ובכך לתת להם הרגשה כי בזכות האח שלהם שלעיתים מאתגר את ילדותם, הם גם זוכים לקבל חוויה שכל ילד רגיל בן גילם אינו זוכה בה. בכך מרגישים הילדים “שווים” יותר בזכות אחיהם האוטיסט.

ימי כיף לילדים בחופשות

בכל יום של חופשה במשך השנה, מקיימת עמותת מסוגלים ימי כיף לילדים שעל הרצף האוטיסטי. ימים אלו נועדו לאפשר לבני משפחותיהם של הילדים להנות מיום החופשה בשלווה וברוגע.

נופש אמהות 2019

ימי גיבוש לאמהות

ילדים עם אוטיזם בתפקוד נמוך, מאופיינים לרוב עם בעיות התנהגות קשות במיוחד. הנטל הכבד של טיפול בילד ברוב המקרים נופל על כתפיה של אמו. האם במקביל מנהלת את ביתה, עובדת ומטפלת בשאר ילדיה, והאנרגיות הרבות שאמא זקוקה להוציא כדי לטפל בבנה עם האוטיזם אינם ניתנים להבנה למי שלא חוה את ההתמודדות הזו.

עמותת “מסוגלים” שהוקמה ע”י הורים לילדים עם אוטיזם בתפקוד נמוך, ראתה לנכון להתמקד בניסיון לתת לאימו של הילד תמיכה נפשית ופיזית, ולהקל עליה ככל הניתן.

תפריט